Ana Sayfa Avrupa Belçika’nın Kürt bakanı Zuhal Demir'e tehdit mesajı

Belçika’nın Kürt bakanı Zuhal Demir’e tehdit mesajı

Belçika’nın Flaman Bölgesi’nin Çevre ve Adalet Bakanı Zuhal Demir sosyal medya üzerinden tehdit ve hakaretlere maruz kaldı. 

Demir, Türkçe yazılmış bir elektronik postada ise tecavüzle tehdit edildi. E-postayı gönderen kişi, Demir’in ev adresini bildiğini belirterek ‘susmazsan seni nerede bulacağımı biliyorum’ şeklinde ifadeler kullandı. 

Limburg Savcılığı,  konuyla ilgili soruşturma başlatırken, Demir geçtiğimiz hafta sosyal medya hesabı üzerinden Diyanet’i Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘uzun kolu’ olarak tanımlamış ve Belçikalı Türkleri bu sayede kontrol ettiğini belirtmişti. 

Camilerin mali ve ideolojik olarak bağımsız olmaları gerektiğini ifade eden Demir, aksi takdirde Belçika’da meşruiyetlerini kaybedebileceklerini söylemişti. 

Demir’e yönelik tehdit mesajlarının bu açıklamalara istinaden olduğu düşünülüyor. 

Polis maili gönderen kişinin kimliğini ve adresini tespit etmeye çalışıyor, Demir’in etrafındaki güvenlik ise üst düzeye çıkarıldı. 

Tunceli ve Elazığ kökenli, maden işçisi bir babanın üçüncü çocuğu olan Zuhal Demir, 12 Mart 1980’de Belçika’nın Genk kentinde dünyaya geldi. Leuven Üniversitesi’nde hukuk öğrenimi gören Demir, 2001 yılında milletvekili olarak Belçika Federal Meclisi’ne girdi. Birçok kez Belçika’nın en etkili politikacısı seçildi. 

Demir, daha önce de ölümle tehdit edilmişti. 

Kaynak : The Brussels Times

- Advertisement -

En Çok Okunan