Ana Sayfa Ekoloji BM: Et tüketimi doğaya zarar veriyor, bitkisel gıda tüketin!

BM: Et tüketimi doğaya zarar veriyor, bitkisel gıda tüketin!

BM Çevre Programı’nın (UNEP) raporunda, et tüketiminin doğa ve çevreye büyük ölçüde zarar verdiği belirtilerek bu zararın azaltılması için beslenmede bitkisel gıdalara ağırlık verilmesi gerektiği vurgulandı.

Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) ile düşünce kuruluşu Chatham tarafından geçtiğimiz Çarşamba günü açıklanan raporda, dünyada doğaya en çok zarar veren unsurlardan birinin et tüketimi olduğu ifade edildi. Raporda, biyolojik çeşitliliğin ve ekolojik açıdan hassas yaşam alanlarının korunması için bitkisel gıda tüketimini artırma gereğinin altı çizildi. Bunun yanı sıra tarım alanlarının daha fazla korunması ve tarımın daha çevre dostu olması gerektiği de ifade edildi.

Dünya genelindeki et sanayiinin ve tarım sektörünün doğaya en çok zarar veren unsurlar olduğu belirtilerek geçen 50 yıl içinde biyolojik çeşitlilik ve yaşam alanlarındaki azalmanın hiç bu seviyede olmadığına dikkat çekildi. Rapor, doğal ekolojik sistemlerin hayvanlar için otlak yaratmada veya yem üretiminde kullanılmasını bunun en önemli nedeni olarak gösteriyor.

Tarım sektöründe kullanılan pestisitlerin ve tek bir ürün ekiminin de toprağa zarar verdiği belirtilerek, bunun sonucunda tarım alanına dönüştürülen doğal alanların miktarının arttığı kaydedildi. Ayrıca et üretimi için büyük miktarlarda kullanılan fosil yakıtların, gübre ve suyun da çevreye zarar verdiğine dikkat çekildi.

Doğal yaşam alanları kayboluyor

UNEP ve Chatham, doğal sistemlerin yok olması sonucu birçok memeli hayvan, kuş ve böceğin yaşam alanlarını kaybettiğini de işaret etti.

Raporda, yem üretiminin iklim değişikliği üzerinde de olumsuz etkileri olduğunu vurgulanarak, sera gazı emisyonunun yüzde 30’unun tarım kaynaklı olduğu ifade edildi. Et üretiminin olumsuz etkileri şimdiye kadar genellikle iklim değişikliği üzerinden tartışılıyordu. Et üretimi sonucu bazı canlı türlerinin yok olması ve toprağın gördüğü zarar arka planda kalıyordu.

Bitkisel gıdalar tüketilmeli uyarısı

UNEP ve Chatham raporda, et tüketiminin verdiği zararın azaltılması için bitkisel gıdalara ağırlık verilmesi gerektiğini vurguladı.

Raporu değerlendiren, primatlar üzerine araştırmalar yapan Jane Goodall, dünya genelindeki endüstriyel hayvancılığın çevreye ciddi zarar verdiği uyarısında bulundu. Raporu kaleme alan bilim insanları da, gıda tüketiminde değişikliğe gidilmemesinin biyolojik çeşitliliğin azalmasını hızlandıracağı uyarısı yaptı.

Raporda, yeme alışkanlıklarını değiştirmenin olumlu yanları olduğu da belirtilerek, yabani hayvanların yaşam alanlarının korunmasının pandemi riskini azaltacağı ifade edildi. Dünya Tarımında Merhamet örgütünün yöneticisi Philip Lymbery ise, korona salgınının yaşandığı bu dönemin, insanların ve hayvanların refahının birbirine bağlı olduğunu ortaya koyduğunu dile getirdi.

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe

- Advertisement -

En Çok Okunan