Ana Sayfa Emek Kadıköy'de Genel-İş gece imzayı attı işçiler tepkili: Kabul etmiyoruz

Kadıköy’de Genel-İş gece imzayı attı işçiler tepkili: Kabul etmiyoruz

Kadıköy’de grev başlatan işçilerin bağlı olduğu DİSK Genel-İş Sendikası’ dün gece belediye ile anlaşarak yeni sözleşmeyi imzaladı. Grevdeki işçiler genel merkezin kendilerini çiğneyerek sözleşmeyi imzaladıklarını belirterek kararı tanımayacaklarını ve greve devam edeceklerini söylediler.

Kadıköy Belediyesi ile Devrimci İşçi Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Genel-İş Sendikası arasında yürütülen görüşmelerde anlaşma sağlanamaması üzerine 2 bin 300 belediye işçisi, 15 Şubat’ta greve başladı. Genel-İş Sendikası’nın Ankara’daki genel merkezinden gelen sendika yöneticileri dün gece Kadıköy Belediyesi ile görüşerek anlaşma sağladı. Grevi yürüten Genel-İş Sendikası İstanbul Anadolu 1 No’lu Şubesi ise genel merkezin imzaladığı sözleşmeyi tanımayarak greve devam edeceğini açıkladı. 

Genel-İş Sendikası İstanbul Anadolu 1 No’lu Şube Başkanı Ahmet Arıkan, “Bu işin daha fazla uzamaması, işçinin hakkının biraz daha yükseltilmesi için bu işi barışla uzlaşıyla bitirelim dedik. Aldığımız cevap şu; ‘Bu iş bitti, imzalar atıldı’ Sözleşmeyi kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz. Kartal işçisi geliyor, Ataşehir işçisi geliyor, buradayız” dedi.

İşçilere seslenen Arıkan, “Hep söyledik, siz kabul ederseniz biz de kabul ederiz dedik. Siz kabul etmiyorsunuz, biz de kabul etmiyoruz. Hiç kimse işçiyi tehdit ederek, “Bu iş bitti, sözleşme bitti, herkes işinin başına” diyemez. Biz bitti demeden bitmeyecek, bu kavga devam edecek” diye konuştu.

Konuyla ilgili açıklama yapan Kadıköy Belediyesi de “Kadıköy Belediyesi ve DİSK Genel-İş Sendikası arasında süren toplu iş sözleşmesi görüşmeleri, Genel-İş Sendikası Genel Merkezi ile yapılan anlaşma ile sona ermiştir. İmzalanan sözleşmeyle, Kadıköy Belediyesi’nde en düşük işçi maaşı, ikramiyeler ve yıllık ödenen sosyal yardımlar hariç; aylık net 5 bin 275 TL olarak belirlenmiştir” ifadelerini kullandı.

Kaynak : Gazete Duvar

- Advertisement -

En Çok Okunan