Ana Sayfa Genel Kürt Dil Platformu: Kürtçe eğitim dili ve resmi dil olsun

Kürt Dil Platformu: Kürtçe eğitim dili ve resmi dil olsun

Platforma Zimanê Kurdî (Kürt Dil Platformu) “Kürtçe eğitim dili ve resmi dil olsun” talebiyle bir imza kampanyası başlattı. Farklı dillerde imzaya açtığı metin ile Türkiye’de “Kürtlerin dil ve kimlik hakları tanınmalıdır.  Kürt dili resmi bir yasal statüye sahip olmalı, Kürt dili eğitim dili olmalıdır.” dedi.

İmza kampanyasına Change.org üzerinden destek verilebiliyor.

https://www.change.org/p/t%C3%BCrkiye-b%C3%BCy%C3%BCk-millet-meclisi-k%C3%BCrt%C3%A7e-e%C4%9Fitim-dili-ve-resmi-dil-olsun?recruiter=875539679&utm_source=share_petition&utm_campaign=psf_combo_share_abi&utm_medium=whatsapp&utm_content=washarecopy_27482100_tr-TR%3A2&recruited_by_id=a781df11-4af1-45b5-ba38-11035c9b4fcd

İmza kampanyasının Türkçe metni şu şekilde:

Kürtçe Eğitim Dili ve Resmi Dil Olsun

Dilimiz varlığımızdır, dilimiz kimliğimizdir, dilimiz onurumuzdur. Fakat neredeyse yüz yıldır hakim siyaset zor kullanarak Kürtleri bu meşru hakkından mahrum bırakmaya zorluyor.  Diğer bir deyişle, Kürtleri varlıklarından, kültürlerinden uzaklaştırılmak, kimliksizleştirmek istiyor.

Bugün Ortadoğu’da milyonlarca Kürt asimilasyon ile karşı karşıyadır.  Coğrafyamızda egemen siyaset Kürtleri ve dillerini ortadan kaldırmak istiyor.  Bu yanlış politika Kürtleri dil ve kültür olarak yok etmek istiyor, ama bu tutum asla demokratik ve insancıl bir tutum olamaz.  Bu tutum aynı zamanda eşitlik fikrine de aykırıdır.  Bu yanlış politika bir an önce durdurulmalı ve Kürtlerin dil ve kimlik hakları tanınmalıdır.  Kürt dili resmi bir yasal statüye sahip olmalı, Kürt dili eğitim dili olmalıdır

Bu nedenle Kürtçe üzerindeki baskılar son bulmalı ve önündeki bütün engeller kaldırılmalıdır. Kürtçe devletin her kademesinde, kurumunda resmiyet kazanmalıdır. Kürtçe ana sınıfından üniversiteye kadar eğitim ve öğretimin her aşamasında yerini almalıdır. İsteyen herkes kendi anadilinde eğitim alabilmeli, bütün kamu kurumlarından kendi dili ile istifade edebilmelidir ve bunun önündeki bütün resmi engeller kaldırılıp bu haklar anayasal güvence altına alınmalıdır. Bu nedenle biz aşağıda adı ve soyadı yazan kişiler Türkiye de Kürtçe Eğitim Dili ve Resmi Dil Olsun imza kampanyasını imzalıyoruz.”

- Advertisement -

En Çok Okunan